تبلیغات
کتابخانه عمومی حافظ شهرکرد - نشست کتابخوان

کتابخانه عمومی حافظ شهرکرد

نشست کتابخوان
سی و چهارمین نشست «کتاب‌خوان»  چهارشنبه بیست و هشتم مرداد با حضور استاد هوشنگ مرادی کرمانی و جمعی از کتابداران، اصحاب رسانه، صاحب نظران ، اساتید دانشگاه، نویسندگان و مسئولان استانی، در سالن فرهنگسرای بزرگ شهرکرد استان چهار محال و بختیاری برگزار شد.


در این نشست 12 تن از کتابداران، اساتید دانشگاه، نویسندگان و فرهیختگان به معرفی کتاب در موضوعات مختلف پرداختند که در پایان نیز با اهدای لوح سپاس و هدیه از ایشان تقدیرشد.

                                                                                           

خلاصه‌ای از معرفی کتاب‌های ارائه شده به شرح زیر است:

«کاش تو را می شناختم» نوشته مژگان شیخی/ ارائه توسط: نیره حیدری روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری

این کتاب که به مناسبت دهه کرامت ارائه شد داستان وار به شرح زندگی حضرت معصومه(س) پرداخته است که این امر باعث شده است این کتاب روایت زندگی و اتفاقات دوران امامت حضرت امام موسی کاظم (ع) و امام رضا (ع) نیز باشد.


«گلگشت در وطن» نوشته ایرج افشار/ ارائه توسط: محمد حکیم آذر استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد شهرکرد

کتاب گلگشت در وطن یا سفر نامچه، یکی از آثار ایرج افشار در زمینه ایرانگردی و ایران شناسی است . این کتاب به کوشش فرزندان ایرج افشار ، بابک (در گذشته 1382)، بهرام، کوشیار و آرش گردآوری شده است . در این کتاب نویسنده شرح سفرهای خود را به نقاط مختلف ایران به تصویر کشیده است .


«استاد عشق» نوشته ایرج حسابی/ ارائه توسط: مریم قاسمی مسئول کتابخانه مولوی شهرکرد

این کتاب نگاهی به زندگی و تلاشهای پروفسور سید محمود حسابی پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران دارد.استاد حسابی ،در بازگویی روزهای گذشته عمر خویش، از همه می گوید : مهر پدر،عشق همسر و لطف  هر کس که در زندگی دستی و آغوشی به مهربانی به رویشان گشوده است.


«درآمدی بر معنی شناسی» نوشته کورش صفوی/ ارائه توسط: جواد حیدری مسئول کتابخانه محمدیه شهرستان بروجن

 این کتاب درس نامه دانشگاهی کورش صفوی در حوزه زبان شناسی است. نویسنده کتاب هدف از نوشتن اثر حاضر را معرفی اجمالی مهم ترین نکات در دانش معنا شناسی بیان کرده است. این کتاب مشتمل بر یک پیشگفتار و سیزده فصل است.

«مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب» نوشته جمشید صداقت کیش/ ارائه توسط: بابک زمانی پور مدیر گنجینه آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری

تاریخ ایران همواره روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است که ازآن جمله می توان به سال های اشغال ایران در جریان جنگ جهانی اول اشاره کرد. در آن روزها انگلیس در واقع برای تامین سوخت مورد نیاز ناوگان خود و با بهانه ایجاد آرامش و امنیت در شهرهای جنوب کشور و راههای مواصلاتی این خطه تصمیم به راه اندازی و تشکیل پلیس جنوب در ایران گرفت. مردم جنوب ایران که این ننگ را بر نمی تابیدند علیه این جریان قیام کرده و برای نمونه می توان به قیام مردم کازرون و بیرون راندن پلیس جنوب که موضوع این کتاب می باشد اشاره کرد.


«ته خیار» نویسنده هوشنگ مرادی کرمانی/ ارائه توسط: نویسنده

این کتاب شامل بیش از 30داستان کوتاه است که مرادی کرمانی، آنها را "زهرخند" می خواند، چرا که به موضوعات غم انگیزی همچون مرگ،بیماری و پیری می پردازد،ولی از آنجا که "پشت هر فاجعه، کمدی ای نهفته است " او در این مجموعه به جنبه های طنز آمیز این واقعیت های به ظاهر تلخ پرداخته است.


«قرآن و علوم طبیعت» نوشته مهدی گلشنی/ ارائه توسط: احمد فرهادی کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان چهارمحال و بختیاری

این کتاب به مباحثی همچون بعد علمی امت اسلامی، نقش علم و صنعت در جامعه اسلامی،بعد علمی قرآن کریم ،نگرشی بر آیات علمی قرآن کریم ،پیام قرآن برای دانش پژوهان مسلمان،شناخت طبیعت از نظر قرآن و مسائل مهم طبیعت شناسی پرداخته است.


«آواز مچاله ماهی و موج» نوشته وسعت الله کاظمیان/ ارائه توسط: نویسنده

وسعت الله کاظمیان دهکردی از شاعران با سابقه چهارمحال و بختیاری و دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات فارسی است .مجموعه شعر" آواز مچاله ماهی و موج "شامل 20 اثر این شاعر است که ترجمه آثار آن بر عهده سمیرا سلطانی بوده است.


«فریدون و کاوه آهنگر» نوشته عزت الله معظمی گودرزی/ ارائه توسط: اسماعیل احسانی مسئول کتابخانه علامه طباطبائی سفید دشت

موضوع کتاب آنچنان که از عنوانش مشخص است،اساطیر ایرانی و داستان فریدون و کاوه آهنگر و ضحاک و بطور کلی تاریخ پیشدادیان است و نویسنده کتاب در خلال این داستانها سعی کرده نشان دهد داستان های اسطوره ای ایران زمین ساخته و پرداخته  ذهن خلاق مردم این مرز و بوم است، هدف اصلی این داستانها آموزش اخلاق و عدالت و راهنمایی بشر به سوی سعادت و کمال واقعی واقعی است و این همان هدفی است که انبیای الهی دنبال می کردند.


« پیر گنجه در جستجوی ناکجا آباد» نوشته عبدالحسین زرین کوب / ارائه توسط: عصمت طاهرزاده  مسئول کانون ادبی کتابخانه ملاصدرا شهر فرخشهر

این کتاب درباره زندگی، احوال، آثار و اندیشه  نظامی گنجوی به رشته تحریر در آمده است دکتر زرین کوب در این اثر ابتدا وضعیت شهر گنجه را از نگاه تاریخی و قومی بررسی کرده و این نکته را خاطر نشان ساخته که شهر گنجه در عهد نظامی مرز میان سرزمین های اسلامی و دنیای مسیحیت بوده و همین امر حضور جنگیان را در این سرزمین بیشتر کرده است.


«جدایی ناپذیری قرآن و اهل بیت(ع)» نوشته حامد معرفت/ ارائه توسط: محسن ابوالحسنی

این کتاب به جدایی ناپذیری قرآن و عترت طاهره دو یادگار گرانبهای رسول خاتم (ص) پرداخته است که انفکاک ناپذیری این دو مکرر در بیانات آن حضرت مورد تاکید قرار گرفته است.


 
«دیوان حیدر آقا» نوشته حیدر طالب پور / ارائه توسط: محمد قهرمانی کارشناس فناوری اطلاعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان چهارمحال و بختیاری

حیدر طالب پوربا نام هنری حیدر آقای یکی از شاعران برجسته "ادبیات فولکور" ایران بود،که با هنرمندی تمام، لهجه بروجنی را به عنوان یکی از زیرشاخه های گویش رایج فلات مرکزی ایران در اشعار فارسی متداول کرد. این کتاب با پرداختن به مضامین اجتماعی مورد توجه بسیار قرار گرفته است.[ پنجشنبه 29 مرداد 1394 ] [ 12:54 ب.ظ ] [ کتابدار1 ] [ نظرات() ]